מפגש משותף של ק"ע: יחסי גומלין בין ניהול תצורה וארכיטקטורות תוכנה

סוג הפעילות

קבוצות עניין

מועד הפעילות

05/07/10

מקום הפעילות

בית חיל האוויר , הרצליהמפה מצורפת

מרצים

יהושע פט , זיו לכיש , עצמון חן-טוב

תיאור המפגש

במסגרת סדרת הדיונים בניהול תצורה מעבר לקוד מקור, הועלה לדיון הנושא ניהול תצורה של ארכיטקטורת התוכנה. אחד הנושאים לדיון בקבוצת ארכיטקטורות תוכנה הוא טכניקות לשימור ארכיטקטורה. שני נושאים אלה נפגשים מאחר וניהול תצורה הוא אחד האמצעים לשימור ארכיטקטורה והוא גם אחד הגורמים המשפיעים עליה. מפגש זה, המשותף לשתי הקבוצות, ייוחד ליחסי הגומלין בין שני התחומים.

השפעת ארכיטקטורה על ניהול תצורה בפרויקט תוכנה גדולה - יהושע פט מנהל ב-NDS קבוצת פיתוח של תוכנת ה-STB (Set Top Box - ממיר לטלויזיה דיגיטלית). עד לאחרונה צוות ניהול התצורה היה חלק מקבוצת הפיתוח. כמנהל הצוות הוא המחליט כיצד תראה התצורה בפרויקטים חדשים. לעיתים קרובות מבנה הפרויקט במערכת ה-CM היה מבוסס על שיקולי ארכיטקטורה. מערכת ניהול התצורה שימשה לעיתים כגורם שמאלץ את שמירת הארכיטקטורה, כלומר מבטיח שיישום התוכנה יהיה תואם את הארכיטקטורה.

הקפאת ארכיטקטורה בעזרת ניהול תצורה ושיטות Build - גם לארכיטקטורת תוכנה יש מחזור חיים, כיון שהיא אמורה להשתנות עם הזמן ולהתאים את עצמה לפונקציונליות המשתנה. לכן חשוב להחליט אילו רמות ארכיטקטוניות יש להקפיא ובאיזו רמה משאירים מרווח נשימה ליישום. ואז ניתן להשתמש במערכת ניהול התצורה לכפיית הארכיטקטורה.
זיו לכיש מ-HP אינדיגו יראה כיצד תהליך ה-Build, תהליך ה-Release ואופן הכנת סביבת הריצה (הן על שולחן העבודה של המפתח והן בסביבת QA) מהוים אמצעים משמעותיים (ונוחים יחסית) לאכיפת הארכיטקטורה.

Governing Architecture with Meta-Modeling - מקובל כי ניהול הארכיטקטורה בשלב המימוש, אכיפה, אבולוציה, ווידוא -הינו אתגר. בהרצאה זו יציג עצמון חן-טוב מ-Pontis כיצד ניתן להשתמש ביכולות הרחבת שפה (Language Extension) לשם ניהול הארכיטקטורה בשלב המימוש. שפות התכנות הרווחות אינן תומכות בהרחבות כאלה, ואלו שתומכות, אינן תומכות בבדיקות תקינות. אנו נראה כי צירוף יכולות אלו מאפשר לארכיטקט להציב אילוצים למימוש הנאכפים על ידי סביבת הפיתוח.

סדר היום:

13:45-14:00

התכנסות

14:00-15:15

השפעת ארכיטקטורה על ניהול תצורה בפרויקט תוכנה גדולה, יהושע פט, NDS

15:15-15:30

הפסקת קפה

15:30-16:15

הקפאת ארכיטקטורה בעזרת ניהול תצורה ושיטות Build, זיו לכיש, HP אינדיגו

16:15-17:00

Governing Architecture with Meta-Modeling, עצמון חן-טוב, Pontis

17:00-17:30

דיון

הערות

מפגש בנושא מפגש משותף של ק"ע: ניהול גרסאות ותצורה וארכיטקטורות תוכנה
a

בברכה

שלומית מורד - יו"ר הקבוצה
משה סלם - מנכ"ל אילטם

קישורים רלוונטיים

שאל את המומחה