ארכיטקטורת מערכות מורכבות - תורת ה-TRIZ והתפתחות מערכות

סוג הפעילות

קבוצות עניין

מועד הפעילות

22/06/15

מקום הפעילות

בית חיל האוויר , הרצליהמפה מצורפת

מרצים

ד"ר אלכסנדר צ'רנובלסקי , מר שלום שחר

תיאור המפגש

השוק התחרותי בו אנו חיים מציב בפנינו אתגרים שונים: כיצד לייעל את הפיתוח, התכנון והייצור של מוצרים חדשים? כיצד למצוא פתרון לבעיות טכנולוגיות בזמן ועלות מינימליים מחד ובתועלת מירבית מאידך, וכל זאת כאשר נמצאים לכאורה במבוי סתום?
רובנו מומחים בתחומים מוגדרים, לכן לעיתים אנו מתקשים לחשוב על מכלול אפשרי של פתרונות, הנמצאים מחוץ לתחום בו אנו רגילים לחשוב, ונתקלים בקירות "החשיבה המקצועית". לכל הבעיות הללו ניתן מענה בעזרת תורת ה-TRIZ – "תורת הפיתרונות ההמצאתית".

השיטה "TRIZ-IL" מתבססת על שיפור של שיטת "TRIZ הקלאסית". "TRIZ-IL" הינה השיטה המעשית של "פיתוח חשיבה המצאתית שיטתית לפתרון בעיות טכנולוגיות, שיווקיות וארגוניות". חשיבה המצאתית שיטתית היא מתודולוגיה הכוללת אלגוריתם יעיל להעלאת רעיונות חדשים לפתרון בעיות טכנולוגיות ואחרות, כולל בעיות מחקר. ניתוח שיטתי המאפשר העלאת רעיונות לא שגרתיים למוצרים חדשים והורדת עלותם, שיפור הדמיון בדרך מהירה ופשוטה. השיטה מאפשרת להביט על בעיות מזווית ראיה חדשה, ליעל את תהליכי החשיבה ולהגביר את אפקטיביות העבודה במערכות מורכבות.
תוצאה נוספת של פיתוח תורת ה-TRIZ - חוקים להתפתחות מערכות מורכבות. מפת דרכים או סט חוקים להתפתחות מערכות מורכבות הינם מכלול קווי התפתחות המתארים מעבר הדרגתי של מערכות ממצב אחד למשנהו (המתקדם יותר).

מערכות מורכבות מתחרות על קיומן כמו מערכות ביולוגיות. בתחרות יזכו מערכות שעומדות בדרישות בצורה טובה יותר מכל האחרות, כאשר דרישות אלה, בדרך כלל, מצטמצמות לשתי דרישות: לעבוד בצורה המיטבית, תוך הקטנה ככל הניתן את צריכת המשאבים. מאחר ומגוון רחב של מערכות מתמודדות עם אותן הבעיות, הפתרונות בדרך כלל דומים.
מודל ייחודי של מחזור חיים (S-Curve) והכרת חוקי ההתפתחות מאפשרים שיטת חיזוי ייחודית להתפתחות מערכות מורכבות/טכנולוגיות, תוך מציאת נקודות קריטיות בהתפתחות וגיבוש המלצות להמשך.

סדר היום:

14:00-14:15

התכנסות ונטוורקינג

14:15-15:45

שיטת TRIZ - ד"ר אלכס צ'רנובלסקי
- שיטות TRIZו- TRIZ-IL.
- כלים להתגברות על מחסום של שמרנות.
- אלגוריתם לקבלת רעיונות חדשים ופתרון בעיות טכנולוגיות מורכבות.
- כלים להתגברות על סתירות טכניות ואדמיניסטרטיביות.
- פתרון בעיות מחקר.
- פיתוח לוגיקה ודמיון. חיפוש בעיות דומות.

15:45-16:00

הפסקת קפה ונטוורקינג

16:00-17:30

התפתחות מערכות - מר שלום שחר
- Dialectic evolution laws
- System/technology S-curve life cycle and critical points
- System/technology evolution laws
- Evolution forecasting

17:30

סיכום
בברכה

דר' משה ויילר - מוביל הקבוצה
מר צבי לנדו - מנטור הקבוצה
מר יגאל אסקין - נשיא INCOSE_IL
מר משה סלם - מנכ"ל אילטם

קישורים רלוונטיים

שאל את המומחה