האם ההיבטים ה"רכים" של הנדסת מערכות הם "קשים" ליישום?

הדיסציפלינה של הנדסת מערכות, כשמה כן היא, מיישמת את ההנדסה של המערכות שכוללת בין השאר-זיהוי והגדרת הצרכים והדרישות המערכתיות עם כל בעלי העניין במערכת, גיבוש הקונספט המערכתי המועדף שיענה על הצרכים המערכתיים, תכן הארכיטקטורה המערכתית המממשת של הפתרון המערכתי הנבחר, לווי התכן המפורט של מרכיבי המערכת, תכנון ויישום הניסויים המערכתיים לתיקוף ואימות עמידת המערכת בדרישות ובצרכים. היבטים אלו של הנדסת מערכות מיושמים באמצעות מתודולוגיות, שיטות וכלים שפותחו בעשורים האחרונים. היבטים אלו מכונים ההיבטים התהליכיים של הנדסת מערכות.
לאור הניסיון המצטבר בחברות רבות המיישמות תהליכי הנדסת מערכות בפרויקטים שלהם לפיתוח ויישום מערכות טכנולוגיות מורכבות, ושאת ניסיונם אנחנו מציגים בספרנו החדש " מהקונקורד לכיפת ברזל" – יש היבטים אנושיים המכונים היבטים "רכים" של הנדסת מערכות שהם תנאי חשוב להצלחת פרויקטים מערכתיים. היבטים אלו כוללים בין השאר-מנהיגות, עבודת צוות, הנעת עובדים, קבלת החלטות בתנאי אי וודאות,אתיקה.
מנהלי הפרויקטים ומהנדסי המערכות המיישמים את תהליכי הנדסת המערכות צריכם להיות מודעים להיבטים ה"רכים" של הניהול והנדסת המערכות כדי להבטיח את הצלחת הפיתוח המערכתי.
במאמר זה , נציג ממצאים ותובנות מפרויקטים מערכתיים גדולים וחשובים כמו פרויקט הלביא ופרויקט כיפת ברזל, כפי שעלו במסגרת ראיונות עם מנהלים ומומחים בארץ ובעולם שראיינו לספרנו החדש " מהקונקורד לכיפת ברזל" . במאמר זה נתמקד בפירוט ההיבטים הרכים החשובים להצלחת הנדסת המערכות וכיצד נכון ליישם אותם בפועל כדי להבטיח את הצלחת הפרויקטים.
מהראיונות עולה שלמהנדסי המערכות הקלאסיים האמונים על תהליכי הנדסת מערכות המסורתיים, לא קל ליישם את ההיבטים הרכים של הנדסת מערכות. במאמר נציג כמה "טיפים" המבוססים על ניסיוננו וניסיון המרואיינים בספר-כיצד ניתן ליישם היבטים אלו בצורה אפקטיבית, כמו בחירה נבונה של הרכב צוות הנדסת מערכות, ויצירת אווירת פתיחות ויוזמה בניהול והנדסת הפרויקט.


ד"ר אביגדור זוננשיין

שוקי שטאובר